سرور رایانه یا سیستمی است که منابع، داده ها، خدمات یا برنامه ها را از طریق شبکه در اختیار رایانه های دیگری به نام سرور قرار می دهد. در تئوری، کامپیوترها زمانی سرور محسوب می شوند که منابع را با ماشین های سرویس گیرنده به اشتراک بگذارند. انواع مختلفی از سرورها از جمله وب سرور، سرور پست الکترونیکی و سرور مجازی و سرور میزبانی سایت وردپرس وجود دارد.

سرور چیست ؟ تعریف عمومی و ساده سرور

[ez-toc]

یک سیستم منفرد می تواند منابع را فراهم کند و همزمان از سیستم دیگری استفاده کند. این بدان معنی است که یک دستگاه می تواند همزمان سرور و کلاینت باشد.

برخی از اولین سرورها مین فریم یا مینی کامپیوترها بودند. میکروکامپیوترها کوچکتر از رایانه های بزرگ هستند، به همین دلیل نام آن به این دلیل است. با این حال، با توسعه این فناوری، در نهایت از رایانه رومیزی پیشی گرفت، که باعث شد اصطلاح میکروکامپیوتر جالب توجه شود.

در ابتدا، چنین سرورهایی به کلاینت هایی به نام ترمینال متصل می شدند که محاسبات واقعی را انجام نمی دادند. این پایانه‌ها که ترمینال‌های گنگ نامیده می‌شوند، فقط برای پذیرش ورودی از طریق صفحه‌کلید یا کارت‌خوان و برگرداندن نتایج محاسباتی به صفحه نمایش یا چاپگر وجود دارند. محاسبه واقعی روی سرور انجام می شود

بعداً، سرورها اغلب رایانه‌های تک و قدرتمندی بودند که به شبکه‌ای از رایانه‌های مشتری کمتر قدرتمند متصل بودند. این معماری شبکه اغلب به عنوان مدل سرویس گیرنده-سرور نامیده می شود، که در آن هر دو کامپیوتر مشتری و سرور دارای قدرت محاسباتی هستند، اما برخی از وظایف به سرور واگذار می شود. در مدل‌های محاسباتی قبلی، مانند مدل mainframe-terminal، مین‌فریم به‌عنوان یک سرور عمل می‌کرد، اگرچه به آن نام اشاره نمی‌شد.

همانطور که تکنولوژی تکامل یافته است، تعاریف سرور نیز همراه با آن تکامل یافته است. امروزه یک سرور چیزی نیست جز نرم افزاری که روی یک یا چند دستگاه محاسبات فیزیکی اجرا می شود. چنین سرورهایی اغلب سرور مجازی نامیده می شوند. در ابتدا، سرورهای مجازی برای افزایش تعداد عملکردهای سروری که یک سرور سخت افزاری می توانست انجام دهد، استفاده می شد. امروزه سرورهای مجازی اغلب توسط اشخاص ثالث بر روی سخت افزار در سراسر اینترنت در سیستمی به نام رایانش ابری اجرا می شوند.

یک سرور ممکن است برای انجام یک کار واحد طراحی شود، مانند سرور ایمیلی که ایمیل را دریافت و ذخیره می کند و سپس آن را به مشتری درخواست کننده تحویل می دهد. سرورها همچنین می‌توانند چندین کار را انجام دهند، مانند یک سرور فایل و چاپ که فایل‌ها را ذخیره می‌کند و کارهای چاپی را از مشتریان می‌پذیرد و سپس آنها را به یک چاپگر شبکه ارسال می‌کند.

paessler.com/it-explained/server

techtarget.com/whatis/definition/server