در اصل، وردپرس ساده ترین و محبوب ترین راه برای ساختن وب سایت یا وبلاگ خود است. در واقع، وردپرس بیش از 42.7 درصد از تمام وب سایت های موجود در وب را در اختیار دارد. بله – از هر چهار وب سایتی که بازدید می کنید بیش از یک ممکن است توسط وردپرس طراحی شده باشد.

وردپرس چیست ؟

در یک سطح کمی فنی تر، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که تحت مجوز GPLv2 مجوز دارد، به این معنی که هر کسی می تواند به صورت رایگان از نرم افزار وردپرس استفاده یا تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوا اساساً ابزاری است که مدیریت جنبه های کلیدی وب سایت شما – مانند محتوا – را بدون نیاز به دانستن چیزی در مورد برنامه نویسی آسان می کند.

نتیجه نهایی این است که وردپرس ساخت وب سایت را برای همه – حتی غیر توسعه دهندگان – قابل دسترس می کند.

چه وب سایت هایی را می توان با وردپرس ساخت؟

سال ها پیش، وردپرس در درجه اول ابزاری برای ایجاد یک وبلاگ بود، نه وب سایت های حرفه ای تر. با این حال، این برای امروز درست نیست. امروزه به لطف تغییرات در کد اصلی و اکوسیستم عظیم افزونه ها و تم های وردپرس، می توانید هر نوع وب سایتی را با وردپرس ایجاد کنید.

به عنوان مثال، وردپرس نه تنها به بسیاری از وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های تجاری قدرت می‌دهد، بلکه محبوب‌ترین راه برای ایجاد فروشگاه تجارت الکترونیکی است! با وردپرس می توانید ایجاد کنید:

  • وب سایت های تجاری
  • فروشگاه های تجارت الکترونیک
  • وبلاگ ها
  • پرس
  • بازگرداندن
  • انجمن
  • شبکه اجتماعی
  • سایت های عضویت

… هر چیزی که می توانید رویاپردازی کنید.

چه کسی وردپرس را ایجاد کرده است و چه مدت است؟

وردپرس به عنوان یک پروژه مستقل در سال 2003 ایجاد شد که به عنوان شاخه ای از پروژه قبلی به نام b2/cafelog سرچشمه گرفت.

وردپرس یک نرم افزار متن باز است، بنابراین امروزه توسط جامعه بزرگی از مشارکت کنندگان توسعه یافته است. اما برای ردیابی ریشه های وردپرس به ریشه های آن، ایجاد اولیه آن با همکاری مت مولنوگ و مایک لیتل بود. از آن زمان، مت مولنوگ تا حد زیادی چهره وردپرس است. او همچنین بنیانگذار Automattic است، شرکتی که پشت سرویس سودآور WordPress.com قرار دارد.

تاریخچه وردپرس بین آغاز به کار آن به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی در سال 2003 تا امروز، طولانی است… اما همین کافی است که بگوییم وردپرس به لطف مشارکت کنندگان و جامعه عظیم خود به محبوب ترین راه حل برای ایجاد هر نوع وب سایت تبدیل شده است.

وردپرس ساده ترین و محبوب ترین راه برای ایجاد وب سایت یا وبلاگ خود است. در واقع، وردپرس بیش از 42.7 درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت را در اختیار دارد. بله – از هر چهار وب سایتی که بازدید می کنید بیش از یک ممکن است توسط وردپرس طراحی شده باشد.

در سطح فنی، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که تحت مجوز GPLv2 مجوز دارد، به این معنی که هر کسی می تواند به صورت رایگان از نرم افزار وردپرس استفاده کند یا آن را تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوا اساساً ابزاری است که مدیریت جنبه های مهم وب سایت شما مانند محتوا را بدون اطلاع از برنامه نویسی آسان می کند.

نتیجه نهایی این است که وردپرس وب را برای همه – حتی غیر توسعه دهندگان – قابل دسترس می کند.

 

وردپرس (WordPress) رایج ترین سیستم مدیریت محتوا (Content Management System | CMS) جهت طراحی و مدیریت یک وب سایت بدون اعمال کد نویسی در دنیا محسوب می شود. علل و دلایل متعددی جهت به دست آوردن چنین جایگاهی برای وردپرس وجود دارد که در این متن به این علل و دلایل اشاره شده است. وردپرس علاوه بر امکان ایجاد آسان و راحت تغییرات و رایگان بودن که از مهم‌ترین امتیازات آن هستند، امتیازات دیگری نیز نسبت به دیگر پلتفرم‌های طراحی وب سایت دارد.

 

چه سایت هایی از وردپرس استفاده می کند؟

وردپرس توسط افراد ، مشاغل بزرگ و همه افراد در بین استفاده می شود! به طور خلاصه، ما از وردپرس استفاده می کنیم! بنابراین سایتی که به دنبال آن هستید ، اکنون توسط وردپرس تأمین می شود. بسیاری از شرکت های مشهور دیگر نیز از وردپرس استفاده می کنند. در اینجا برخی از نمونه های مورد علاقه ما آمده است:

White House.gov

وب سایت رسمی Whitehouse.gov توسط وردپرس طراحی شده است:

Whitehouse.gov توسط وردپرس طراحی شده است

مایکروسافت

مایکروسافت از وردپرس برای تقویت وبلاگ رسمی خود استفاده می کند. وردپرس همچنین برای تبلیغ وبلاگ برای محصولات خاص مانند ویندوز و اسکایپ استفاده می شود:

مایکروسافت از وردپرس برای وبلاگ خود استفاده می کند.

مایکروسافت از وردپرس برای وبلاگ های خود استفاده می کند

رولینگ استونز

گروه های محبوب نیز وردپرس را دوست دارند! وب سایت رولینگ استونز به طور کامل توسط وردپرس طراحی شده است.

گروه رولینگ استونز از وردپرس استفاده می کند

وب سایت Rolling Stones Band از وردپرس استفاده می کند

چرا باید از وردپرس استفاده کنید؟

در واقع، بیش از 42.7٪ از تمام وب سایت ها در اینترنت از وردپرس استفاده می کنند، از جمله مشاغل معروف مانند دیجی کالامگ، کاخ سفید و مایکروسافت.

اما شما چرا باید از وردپرس استفاده کنید؟ خوب، مهم نیست که چه نوع وب سایتی را می خواهید ایجاد کنید، دلایل زیادی برای استفاده از وردپرس وجود دارد. در اینجا برخی از بزرگ ترین آنها وجود دارد:

وردپرس رایگان و متن باز است

یکی از بزرگترین مزیت های وردپرس این است که نرم افزار رایگان و متن باز است. در حالی که شما باید مقداری برای میزبانی هزینه کنید، هرگز مجبور نیستید فقط برای استفاده از نرم افزار وردپرس هزینه کنید، که در مورد گزینه هایی مانند Squarespace صدق نمی کند.

علاوه بر این، می توانید بسیاری از مضامین و منبع باز پیدا کنید تا ظاهر و احساس وب سایت خود را تغییر دهید. حتی اگر توسعه دهنده نیستید، می توانید وب سایت خود را به لطف اکوسیستم گسترده تم ها و افزونه های وردپرس سفارشی کنید:

تم ها – اینها اساساً ظاهر وب سایت شما را تغییر می دهند.

پلاگین ها – اینها واقعاً نحوه عملکرد وب سایت شما را تغییر می دهند.

در حال حاضر، بیش از 50000 افزونه رایگان وردپرس و 5000 تم رایگان وردپرس و همچنین چندین گزینه برتر وجود دارد. تمام آنچه گفته شد – شما گزینه های زیادی دارید!

وردپرس انعطاف پذیر است

ما به این مرحله رسیده ایم، اما وردپرس عالی است زیرا می توانید هر نوع وب سایتی بسازید. بهتر از این، وب سایت شما می تواند با شما تغییر کند.

به دنبال افزودن یک انجمن به سایت وردپرس موجود خود هستید؟ مشکلی نیست – فقط افزونه bbPress را نصب کنید! آیا می خواهید یک شبکه اجتماعی اضافه کنید؟ نگران نباش! فقط از افزونه BuddyPress استفاده کنید. شما هرگز محدود به یک مجموعه ویژگی خاص نیستید – همیشه می توانید سازگار شوید و تکامل پیدا کنید.

ما دانش خود را از مدیریت مؤثر وب سایت گرفته ایم و آن را به یک دوره آموزشی کتاب الکترونیکی و ویدیویی تبدیل کرده ایم برای دانلود راهنمای مدیریت بیش از 60 سایت وردپرسی کلیک کنید!