سئو چیست ؟

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است. به زبان ساده، سئو به معنای فرآیند بهبود وب سایت شما برای افزایش دیده شدن آن در گوگل، مایکروسافت بینگ و سایر موتورهای جستجو است.

هر زمان که افراد درباره آنچه می فروشید، خدماتی که ارائه می کنید و در مورد موضوعاتی که در آن دانش و/یا تجربه عمیقی دارید و نظر می دهید. جستجو می کنند، هرچه صفحات شما بهتر در نتایج جستجو ظاهر شوند، احتمال پیدا شدن و کلیک روی شما بیشتر است. به هر حال، هدف بهینه‌سازی برای موتور یا همان سئو جستجو کمک به جذب بازدیدکنندگان وب‌سایت است که به مشتری، خریدار یا مخاطبان تکراری تبدیل شوند.

سئو چیست

سئو چه تفاوتی با SEM و PPC دارد ؟

اما سئو چیست و سئو چه تفاوتی با SEM و PPC دارد ؟ SEM و PPC دو اصطلاح رایج دیگر هستند که در اینجا مطالب زیادی درباره آنها خواهید خواند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دوی این اصطلاحات و نحوه ارتباط آنها با SEO، ادامه مطلب را بخوانید.

SEO در مقابل SEM نیست؟

SEM مخفف عبارت Search Engine Marketing – یا همان طور که معمولاً شناخته می شود، بازاریابی موتورهای جستجو است. بازاریابی جستجو نوعی بازاریابی دیجیتال است. این اصطلاحی است که ترکیبی از فعالیت‌های بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و پرداخت به ازای کلیک (PPC) با هدف افزایش ترافیک از طریق جستجوی ارگانیک و پولی است.

به زبان ساده، بازاریابی موتور های جستجو فرآیند دریافت ترافیک و دیده شدن از موتورهای جستجو از طریق تلاش های پولی یا همان تبلیغات و بدون پول یا همان سئو است.

بنابراین SEO و SEM چگونه متفاوت هستند؟ از نظر فنی تفاوتی با هم ندارند. سئو تنها نیمی از SEM است.

جایگاه sem در مقابل سئو چیست

SEO = هدایت ترافیک از موتورهای جستجو.

SEM = هدایت ترافیک ارگانیک و پولی موتورهای جستجو.

حالا اینجاست که همه چیز کمی گیج کننده می شود. امروزه بسیاری از افراد از SEM به جای PPC استفاده می کنند (که در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد) به نظر می رسد این ایده سئو را تضعیف می کند. با این حال، سئو بازاریابی است، درست مانند بازاریابی PPC.

در اینجا بهترین راه برای فکر کردن در مورد SEO و SEM وجود دارد:

تصور کنید که SEM یک ارز است. SEO یا همان سئو یک روی سکه است و PPC یا تبلیغات کلیکی در طرف مقابل قرار دارد.

سئو در مقابل PPC

سئو چیست و چه تفاوتی با PPC دارد ؟ PPC مخفف Pay Per Click – نوعی بازاریابی دیجیتال است که در آن هنگام کلیک بر روی یکی از تبلیغات، مبلغی از تبلیغ‌کنندگان دریافت می‌شود.

اساساً، تبلیغ‌کنندگان برای کلمات کلیدی یا عباراتی که می‌خواهند تبلیغاتشان در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود، پیشنهاد می‌دهند. اگر کاربر یکی از این کلمات یا عبارات کلیدی را جستجو کند، تبلیغ تبلیغ کننده در بین نتایج برتر ظاهر می شود.

باز هم تاکید میکنیم، اگر بازاریابی جستجو SEM را به عنوان یک سکه در نظر بگیریم، سئو و PPC دو روی یک سکه هستند – سئو طرف بدون پرداخت است، PPC طرف پرداختی است.همانطور که قبلا ذکر کردیم، اصطلاحات SEM و PPC به جای یکدیگر در صنعت استفاده می شوند. وقتی به “SEM” اشاره می کنیم، به این دلیل است که به SEO (جستجوی ارگانیک) و PPC (جستجوی پولی) اشاره می کنیم.

اگر میخواهید بدانید سئو چیست باید بدانید : سئو یک کانال بازاریابی مهم است. اول و مهمتر از همه: جستجوی ارگانیک 53 درصد از کل ترافیک وب سایت را هدایت می کند.این یکی از دلایل بزرگی است که باعث می‌شود صنعت سئو جهانی تا سال 2028 به 122.11 میلیارد دلار برسد. سئو موفقیت واقعی کسب‌وکار را برای برندها، مشاغل و سازمان‌ها در هر اندازه ایجاد می‌کند.

اهمیت سئو چیست

اهمیت سئو در صنعت دیجیتال مارکتینگ

اهمیت سئو چیست؟ وقتی مردم می خواهند به جایی بروند، کاری انجام دهند، اطلاعاتی پیدا کنند، تحقیق کنند یا محصول/خدمتی بخرند – سفر آنها معمولاً با جستجو شروع می شود.

اما امروزه جستجو به شدت پراکنده است. کاربران می توانند در موتورهای جستجوی وب سنتی (مانند گوگل، مایکروسافت بینگ)، پلتفرم های اجتماعی (مانند یوتیوب، تیک تاک) یا وب سایت های خرده فروشی (مانند آمازون) جستجو کنند.

در واقع، 61 درصد از خریداران آنلاین ایالات متحده جستجوی محصول خود را در آمازون شروع می کنند، در حالی که این رقم در موتورهای جستجویی مانند گوگل 49 درصد است. و حالا متوجه میشوید که اهمیت سئو در چیست. همچنین در ادامه از همین تحقیق باید اشاره کرد جستجوی مردم پیرامون موضوعات مد نظرشان :

 • 32 از Walmart.com شروع می شود.
 • 20 در YouTube شروع می شود.
 • 19 از فیس بوک شروع می شود.
 • 15 درصد از اینستاگرام شروع شد.
 • 11 درصد در TikTok شروع میشود.

سالانه میلیاردها جستجو انجام می شود. جستجو اغلب منبع اصلی ترافیک برای وب‌سایت‌ها است، و این ضروری است که وب سایت شما در هر پلتفرمی که مردم می‌توانند نام تجاری یا کسب‌وکار شما را جستجو کنند، «بهینه شده یا SEO» باشد.

معنی همه اینها این است که بهبود طرز فکر شما و رتبه بالاتر در نتایج جستجو نسبت به رقبای شما می تواند تاثیر مثبتی بر نتیجه شما داشته باشد.SEO همچنین بسیار مهم است زیرا صفحات نتایج موتورهای جستجو (یا SERP) بسیار رقابتی هستند.

دلایل اهمیت سئو چیست ؟ یکی دیگر از دلایل اهمیت سئو برای برندها و مشاغل این است که برخلاف سایر کانال های بازاریابی، عملکرد خوب سئو پایدار است. وقتی کمپین پولی به پایان می رسد، ترافیک نیز به پایان می رسد. ترافیک رسانه های اجتماعی در بهترین حالت غیرقابل اعتماد است.

سئو پایه و اساس تمام بازاریابی است که برای هر کاری که کسب و کار شما انجام می دهد مهم است. فرایند سئو چیست ؟ سئو فرآیندی است که ترافیک مورد نیاز برای دستیابی به اهداف کلیدی بازاریابی (مانند تبدیل، بازدید، فروش) را هدایت می کند. همچنین باعث ایجاد اعتماد می شود – یک وب سایت با رتبه خوب اغلب مشروع یا قابل اعتماد تلقی می شود، که دلایل مهمی هستند که چرا گوگل می خواهد با رتبه های بهتر پاداش دهد.

انواع سئو چیست

انواع سئو چیست ؟

سه نوع سئو وجود دارد:

سئو فنی

سئو فنی چیست ؟ بهینه سازی جنبه های فنی یک وب سایت.

سئو در سایت یا سئو آن پیج

آن پیج سئو چیست ؟ بهینه سازی محتوای وب سایت برای کاربران و موتورهای جستجو.

سئوی خارج از سایت یا سئو آف پیج

آف پیج سئو چیست ؟ ایجاد دارایی های برند (مانند افراد، مارک ها، ارزش ها، چشم انداز، شعارها، عبارات جذاب، رنگ ها) و انجام کارهایی که در نهایت آگاهی و شناخت برند را بهبود می بخشد (یعنی نمایش و افزایش تجربه، اعتبار و قابلیت اطمینان آن) و ایجاد تقاضا

شما 100% روی محتوا و بهینه سازی فنی کنترل دارید. این همیشه در خارج از سایت اعمال نمی شود (شما هیچ کنترلی بر پیوندهای سایت های دیگر ندارید یا اگر پلتفرم هایی که به آنها متکی هستید بسته می شوند یا تغییرات اساسی ایجاد می کنند)، اما این فعالیت ها هنوز هم بخش مهمی از این سه گانه موفقیت سئو هستند.

به سئو به عنوان یک باشگاه فکر کنید. برای بردن، به حمله و دفاع قوی نیاز دارید – و به هواداران (معروف به تماشاگر) نیاز دارید. توسعه فنی را به عنوان دفاع، توسعه محتوا را به عنوان توهین، و توسعه خارج از سایت را به عنوان راه هایی برای جذب، تعامل و حفظ دنبال کنندگان وفادار در نظر بگیرید.

بهینه سازی فنی

اهمیت بهینه سازی فنی در سئو چیست ؟ بهینه سازی عناصر فنی یک وب سایت برای موفقیت سئو بسیار مهم و حیاتی است. همه چیز با معماری شروع می شود: ایجاد یک وب سایت که می تواند توسط موتورهای جستجو خزیده و فهرست شود. همانطور که توسعه‌دهنده گوگل، گری ایلیس در Reddit AMA گفت: «سایت لعنتی را مرور کنید.

می‌خواهید یافتن و دسترسی موتورهای جستجو به تمام محتوای صفحات شما (متن، تصاویر، ویدیوها) آسان باشد. چه عناصر فنی در اینجا مهم هستند: ساختار URL، ناوبری، پیوند داخلی و موارد دیگر.

تجربه همچنین یک عنصر حیاتی در بهینه سازی فنی است. موتورهای جستجو بر اهمیت صفحاتی که به سرعت بارگذاری می شوند و تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهند تأکید می کنند. عناصری مانند Core Web Vitals، سازگاری با موبایل و قابلیت استفاده، HTTPS، و اجتناب از میان‌افزارهای مزاحم، همگی در سئو فنی مهم هستند.

یکی دیگر از حوزه های بهینه سازی فنی داده های ساختار یافته (با نام مستعار، طرحواره) است. افزودن این کد به وب سایت شما به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بهتر درک کنند و دید شما را در نتایج جستجو بهبود می بخشد.

علاوه بر این، خدمات میزبانی وب، CMS (سیستم مدیریت محتوا) و امنیت وب سایت نقش مهمی در سئو دارند.

بهینه سازی محتوا

در سئو، محتوای شما باید برای دو مخاطب اصلی بهینه شود: افراد و موتورهای جستجو. این بدان معناست که شما محتوایی را که مخاطبانتان می بینند (در واقع در صفحه) و همچنین آنچه را که موتورهای جستجو خواهند دید (کد) را بهینه می کنید.

هدف تولید مداوم محتوای مفید و با کیفیت است. می‌توانید این کار را با درک نیازها و خواسته‌های مخاطبان، داده‌ها و توصیه‌های Google انجام دهید. هنگام بهینه سازی محتوا برای افراد؛ باید اطمینان حاصل شود که:

 • به موضوعات مرتبطی که در آن تجربه یا دانش دارید می پردازد.
 • حاوی کلمات کلیدی است که افراد برای یافتن محتوا از آنها استفاده می کنند.
 • منحصر به فرد یا اصلی است.
 • خوب نوشته شده، بدون غلط املایی و دستوری.
 • به روز شده است، حاوی اطلاعات صحیح است.
 • شامل چند رسانه ای (به عنوان مثال، تصاویر، فیلم ها).
 • SERP بهتر از رقبای شما.

خواندن آسان – به گونه ای سازماندهی شده است که به افراد کمک می کند اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارید درک کنند (عنوان فرعی، طول پاراگراف، استفاده از حروف برجسته/مورب، فهرست مرتب/نامرتب، سطح خواندن و غیره) را درک کنند.

برای موتورهای جستجو، برخی از عناصر مهم محتوا برای بهینه سازی عبارتند از:

 • برچسب های عنوان
 • توضیحات متا
 • برچسب‌های سرصفحه (H1-H6)
 • متن جایگزین تصویر
 • و بسیاری از موارد دیگر

مراحل سئو چیست

بسیاری از فعالیت ها وجود دارند که «سئو» نیستند، اما می توانند مهم باشند و به طور مستقیم به موفقیت سئو کمک کنند.

لینک بیلدینگ (فرآیند دریافت لینک به یک وب سایت) یک فعالیت مرتبط با سئوی خارجی است. دریافت تعداد زیادی لینک از سایت های مرتبط، معتبر و قابل اعتماد می تواند مزایای زیادی داشته باشد (به عنوان مثال رتبه بندی، ترافیک). کیفیت پیوند بر کمیت پیوندها برتری می‌یابد – و تعداد زیادی از پیوندهای با کیفیت هدف است.

و چگونه این لینک ها را دریافت می کنید؟ روش های مختلفی برای ارتقای وب سایت وجود دارد که با تلاش های سئو ترکیب می شود. این شامل:

برندسازی و بازاریابی برند: استراتژی هایی برای ایجاد آگاهی و شناخت

روابط عمومی: تکنیک های روابط عمومی طراحی شده برای دریافت لینک های سرمقاله.

بازاریابی محتوا: برخی از اشکال محبوب عبارتند از ایجاد ویدیو، کتاب الکترونیکی، مطالعات تحقیقاتی، پادکست (یا مهمان بودن در پادکست های دیگر) و پست مهمان (یا وبلاگ نویسی مهمان).

بازاریابی و بهینه سازی رسانه های اجتماعی: مدعی کنترل برند خود در تمام پلتفرم های مرتبط باشید، آن را به طور کامل بهینه کنید و محتوای مرتبط را به اشتراک بگذارید.

مدیریت فهرست: اطلاعات مربوط به شرکت یا وب‌سایت خود را در همه پلتفرم‌هایی که جستجوگران می‌توانند فهرست کرده و اطلاعاتی را پیدا کنند (مثلاً دایرکتوری‌ها، سایت‌های بررسی، ویکی‌ها) جستجو، تأیید و بهینه‌سازی کنید.

ارزیابی و بررسی: دریافت اطلاعات، نظارت و ارائه بازخورد.

به طور کلی، وقتی در مورد خارج صحبت می‌کنیم، منظورمان فعالیت‌هایی است که مستقیماً بر توانایی شما برای رتبه‌بندی از نقطه‌نظر فنی کاملاً تأثیر نمی‌گذارند. اما باز هم، هر کاری که برند شما انجام می دهد اهمیت دارد. شما می خواهید که برند شما در هر جایی که مردم بتوانند شما را جستجو کنند پیدا شود. در نتیجه، برخی سعی کرده‌اند نام «بهینه‌سازی موتور جستجو» را به «بهبود تجربه جستجو» یا «بهینه‌سازی جستجو در همه جا» تغییر دهند.

تخصص های سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو نیز دارای زیرمجموعه هایی است. هر یک از این حوزه های تخصصی به روش خود با “سئوی معمولی” متفاوت است، به طور کلی نیاز به تاکتیک های اضافی و ارائه چالش های مختلف دارد.

پنج ویژگی سئو عبارتند از:

سئوی تجارت الکترونیک: عناصر اضافی سئو شامل بهینه سازی صفحات دسته بندی، صفحات محصول، ناوبری وجهی، ساختار پیوند داخلی، تصاویر محصول، بررسی محصول، فریم های سیمی و موارد دیگر است.

سئوی سازمانی: این سئو در مقیاس است. معمولاً این بدان معناست که شما با یک وب سایت (یا چندین وب سایت/برند) با بیش از 1 میلیون صفحه سر و کار دارید – یا ممکن است بر اساس اندازه سازمان باشد (معمولاً میلیون ها یا میلیاردها درآمد در سال). اینترپرایز معمولاً به معنای به تعویق انداختن تلاش‌ها برای اجرای تغییرات سئو توسط تیم توسعه و درگیر کردن چندین ذینفع است.

سئوی بین المللی: این سئوی جهانی برای مشاغل بین المللی است – انجام سئو برای وب سایت های چند منطقه ای یا چند زبانه – و بهینه سازی برای موتورهای جستجوی بین المللی مانند Baidu یا Naver.

سئوی محلی: هدف در اینجا بهینه سازی وب سایت برای نمایش در نتایج موتورهای جستجوی ارگانیک محلی با مدیریت و دریافت نظرات و لیست های تجاری است.

سئوی اخبار: وقتی صحبت از اخبار می شود، سرعت مهم است – به خصوص مطمئن شوید که در سریع ترین زمان ممکن به فهرست گوگل وارد شده و در مکان هایی مانند Google Discover، Google Top Stories و Google News ظاهر می شوید. نیاز به درک بهترین شیوه های پرداخت، صفحات دسته بندی، اطلاعات ساختار اخبار خاص و موارد دیگر.

سئو چگونه کار می کند؟

اگر این صفحه را در گوگل پیدا کردید، احتمالاً [سئو چیست] یا [seo] را جستجو کرده اید.

این راهنما توسط ویرانت منتشر شده است، یک وب سایت معتبر با تخصص و تجربه عالی در سئو (ما از سال 1394 همه تغییرات سئو، بزرگ و کوچک را پوشش می دهیم). صفحه “سئو چیست” ما برای اولین بار در سال 2010 منتشر شد و 324203 لینک دریافت کرده است.

به بیان ساده، این عوامل (و سایر عوامل) به این راهنما کمک کرده اند تا شهرت خوبی در موتورهای جستجو پیدا کند و به آن کمک کرده تا سال ها رتبه اول را کسب کند. سیگنال‌هایی انباشته شده است که ثابت می‌کند معتبر و قابل اعتماد است – و بنابراین ارزش رتبه‌بندی زمانی که شخصی برای SEO جستجو می‌کند.

اما بیایید سئو را به صورت گسترده تر بررسی کنیم. به طور کلی، سئو واقعاً با ترکیبی از موارد زیر کار می کند:

 • افراد: فرد یا تیم مسئول انجام یا ارائه کارهای استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی سئو.
 • فرآیند: اقدامات انجام شده برای بهبود کارایی کار.
 • فناوری: بسترها و ابزارهای مورد استفاده.
 • فعالیت ها: محصول یا خروجی نهایی.

بسیاری از موارد دیگر بر نحوه عملکرد سئو تأثیر می گذارد. آنچه در ادامه می‌آید یک مرور سطح بالا از مهم‌ترین عناصر دانش و فرآیند است.

شش حوزه کلیدی، در ترکیب، باعث می‌شوند سئو کار کند:

1. نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنید

خیلی ساده، اگر می‌خواهید افراد کسب‌وکار شما را از طریق جستجو پیدا کنند – در هر پلتفرمی – باید فرآیندهای فنی پشت عملکرد موتور را بدانید – و سپس مطمئن شوید که تمام “سیگنال‌های” مناسبی را که بر روی دید تأثیر می‌گذارد، ارائه می‌دهید.

وقتی در مورد موتورهای جستجوی وب سنتی مانند گوگل صحبت می کنیم، چهار مرحله متمایز از جستجو وجود دارد:

نمایه سازی: موتورهای جستجو از خزنده ها برای یافتن صفحات در وب با دنبال کردن پیوندها و استفاده از نقشه سایت استفاده می کنند.

رندر: موتورهای جستجو صفحات وب را با استفاده از دانش HTML، جاوا اسکریپت و CSS ایجاد می کنند.

نمایه سازی: موتورهای جستجو محتوا و ابرداده صفحات یافت شده را تجزیه و تحلیل می کنند و آنها را به پایگاه داده اضافه می کنند (اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها هر صفحه را در وب سایت شما فهرست کنند).

رتبه‌بندی: الگوریتم‌های پیچیده به سیگنال‌های مختلفی نگاه می‌کنند تا تعیین کنند که آیا یک صفحه مرتبط است و کیفیت کافی برای نمایش در هنگام وارد کردن جستجوگرها دارد یا خیر.

اما گزینه های جستجو در گوگل با گزینه های جستجو در سایت های دیگر مانند یوتیوب یا آمازون متفاوت است.

مثلاً فیسبوک را در نظر بگیرید، جایی که چیزهایی مانند تعامل (لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و غیره) چیزی است که مردم به آن متصل هستند. سپس، در توییتر، شاخص هایی مانند تازگی، تعامل یا اعتبار نویسنده مهم هستند.

و پیچیده‌تر کردن همه چیز: موتورهای جستجو عناصر یادگیری ماشینی را به سطح محتوا اضافه کرده‌اند – گفتن “این” یا “آن” را سخت‌تر می‌کند و در نتیجه عملکرد بهتر یا بدتری دارد.

2. جستجو کنید

تحقیق بخش کلیدی سئو است. برخی از اشکال تحقیقاتی که می توانند عملکرد سئوی شما را بهبود بخشند عبارتند از:

تحقیق درباره مخاطب: درک مخاطب یا بازار هدف بسیار مهم است. آنها چه کسانی هستند (مثلاً جمعیت شناسی و جمعیت آنها)؟ نقاط درد آنها چیست؟ آنها چه سؤالاتی دارند که می توانید به آنها پاسخ دهید؟

تحقیق کلمات کلیدی: این فرآیند به شما کمک می کند عبارات جستجوی مرتبط و ارزشمندی را که مردم استفاده می کنند و به سایت شما اضافه می کنند پیدا کنید و همچنین درک کنید که چقدر تقاضا و رقابت برای آن کلمات کلیدی وجود دارد.

تحقیق رقبا: رقبای شما چه می کنند؟ قوت و ضعف آنها در چیست؟؟ چه نوع محتوایی را پست می کنند؟

تحقیقات برند/کسب و کار/مشتری: اهداف آنها چیست – و سئو چگونه می تواند به آنها در دستیابی به این اهداف کمک کند؟

تحقیق در سایت: تجزیه و تحلیل جامع سئو می تواند نقاط قوت و ضعف یک وب سایت را نشان دهد که مانع موفقیت در جستجوی ارگانیک می شود. عوامل دیگری که باید در نظر بگیرید: مهارت های SEO، محتوا، تاریخچه پیوند و E-E-A-T.

تجزیه و تحلیل SERP: این به شما کمک می کند تا هدف جستجو برای پرس و جوهای خاص (به عنوان مثال، تجاری، معاملاتی، اطلاعاتی یا ناوبری) را درک کنید و محتوایی را ایجاد کنید که احتمال بیشتری برای کسب رتبه یا دیده شدن دارد.

3. برنامه ریزی

استراتژی سئو برنامه اقدام بلند مدت شماست. شما باید اهدافی را تعیین کنید – و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید.

استراتژی SEO خود را به عنوان یک نقشه راه در نظر بگیرید. مسیری که طی می کنید ممکن است با گذشت زمان تغییر کرده و تکامل یابد – اما مقصد باید روشن و تغییر ناپذیر باقی بماند.

برنامه سئوی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تعیین اهداف (به عنوان مثال OKRs، SMART) و انتظارات (به عنوان مثال خطوط زمانی / نقاط عطف).

KPI و معیارهای معنادار را تعریف و تنظیم کنید.

تصمیم بگیرید که چگونه پروژه توسعه و اجرا شود (داخلی، خارجی یا ترکیبی).

هماهنگی و ارتباط با ذینفعان داخلی و خارجی.

انتخاب و استفاده از تجهیزات/فناوری.

استخدام، آموزش و ایجاد یک تیم.

بودجه بندی.

نتایج را اندازه گیری و گزارش دهید.

استراتژی و فرآیند مستندسازی

4. طراحی و اجرا

پس از انجام تحقیقات، زمان اجرای ایده ها فرا می رسد. تا حالا:

ایجاد محتوای جدید: به تیم محتوای خود توصیه کنید که چه محتوا باید ایجاد شود.

توصیه یا اعمال تغییرات یا بهبود در صفحات موجود: این ممکن است شامل به روز رسانی و بهبود محتوا، افزودن پیوندهای داخلی، افزودن کلمات کلیدی/موضوع/موجودات، یا شناسایی راه های دیگر برای بهبود بیشتر باشد.

حذف محتوای قدیمی، قدیمی یا با کیفیت پایین: انواع محتوایی که به خوبی سازماندهی نشده‌اند، ترافیک تبدیل را افزایش می‌دهند یا به شما در دستیابی به اهداف سئو کمک می‌کنند.

5. ردیابی و نگهداری

شما باید بدانید که چه زمانی مشکلی در وب سایت شما پیش می آید یا خراب می شود. نظارت بسیار مهم است.

شما باید بدانید که آیا ترافیک مربوط به صفحات مهم وجود دارد، صفحات کند می شوند، پاسخ نمی دهند یا از فهرست خارج می شوند، کل وب سایت شما آفلاین است، لینک ها شکسته شده اند یا سایر مشکلات بالقوه فاجعه بار.

6. تجزیه و تحلیل، ارزیابی و گزارش نتایج

اگر سئو را اندازه نگیرید، نمی توانید آن را بهبود ببخشید. برای اتخاذ تصمیمات سئو مبتنی بر داده، باید از موارد زیر استفاده کنید:

تجزیه و تحلیل وب سایت: نصب و استفاده از ابزار برای جمع آوری داده های عملکرد (حداقل، ابزارهای رایگان مانند Google Analytics، کنسول جستجوی گوگل، و ابزار وب مستر بینگ).

ابزارها و پلتفرم‌ها: بسیاری از پلتفرم‌ها (یا مجموعه‌ها) «همه‌در یک» وجود دارند که ابزارهای مختلفی را ارائه می‌دهند، اما شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید که فقط از ابزارهای انتخابی SEO برای ردیابی عملکرد وظایف خاص استفاده کنید. یا اگر منابع لازم را دارید و هیچ ابزاری در بازار وجود ندارد که واقعاً آنچه را که نیاز دارید انجام دهد، می توانید ابزار خود را ایجاد کنید.

پس از جمع آوری داده ها، از پیشرفت گزارش دهید. می توانید با استفاده از نرم افزار یا به صورت دستی گزارش ایجاد کنید.

گزارش عملکرد باید آموزنده باشد و در فواصل زمانی مناسب، معمولاً در مقایسه با دوره های گزارش قبلی (مانند سال به سال) انجام شود. این بستگی به نوع وب سایت دارد (معمولاً ماهانه، سه ماهه یا هر بازه زمانی دیگری خواهد بود)

سئو برای هیمشه ادامه دارد

سئو بی پایان است. موتورهای جستجو، رفتار کاربر و رقبای شما همیشه در حال تغییر هستند. وب در طول زمان تغییر می کند و حرکت می کند (و می شکند). محتوا قدیمی است. فرآیندهای شما باید ساده و کارآمدتر باشد.

نتیجه گیری: همیشه چیزی وجود دارد که می توانید کنترل کنید، آزمایش کنید یا بهبود بخشید. یا همانطور که بروس کلی می گوید: سئو تنها زمانی انجام می شود که گوگل همه چیز را تغییر ندهد و همه رقبای شما بمیرند.

نحوه یادگیری سئو چیست

اکنون که بیشتر در مورد سئو چیست و چگونه کار می کند فهمیدید – چگونه می توانید بیشتر بیاموزید؟

خواندن (یا اگر ترجیح می دهید، تماشا یا گوش دادن به) آخرین اخبار سئو، تحقیقات، بهترین شیوه ها و موارد دیگر باید بخشی از برنامه روزانه شما باشد، چه روز و چه شب. هر روز، هفته یا ماه. همچنین باید برای شرکت در حداقل یک یا دو رویداد در سال سرمایه گذاری کنید.

انتظارات و رفتار محققان به طور مداوم در حال تغییر است، به این معنی که الگوریتم ها به طور مداوم در حال تغییر هستند. این ، علاوه بر تحولات فناوری جدید (به رشد انفجاری چتپ در اواخر سال 2022 و گنجاندن سریع هوش مصنوعی در ایجاد نتایج جستجو در سال 2023 نگاه نکنید).

در اینجا چند منبع و نکات قابل اعتماد وجود دارد که به شما به عنوان یک متخصص سئو کمک می کند.

منابع سئوی سرزمین موتورهای جستجو

Search Engine Land از سال 2006 سئو را پوشش می دهد. علاوه بر اخبار نوشته شده توسط تحریریه ما، Search Engine Land همچنین مقالاتی را از گروه متنوعی از متخصصان موضوعی با نکات، استراتژی ها و استراتژی ها منتشر می کند. تکنیک های مفید سئو، روندها و تجزیه و تحلیل .

ما مغرضانه هستیم، اما توصیه می کنیم برای دریافت خبرنامه ایمیل رایگان Search Engine Land که شامل آخرین اخبار و بینش های سئو هر هفته است، ثبت نام کنید.

موتور جستجو همچنین چندین مقاله دارد که به حوزه های خاصی اختصاص داده شده است که ممکن است برای شما مفید باشد:

بهینه سازی موتورهای جستجو و سئو

(یادداشت سردبیر: ما در حال حاضر در حال به روز رسانی این راهنما با هدف به روز رسانی کامل بخش ها در سه ماهه اول سال 2024 هستیم.)

راهنمای سایت موتورهای جستجو برای سئو شما را با اصول بهینه سازی برای جستجو راهنمایی می کند تا بتوانید یک استراتژی محکم برای هدایت ترافیک ارگانیک به وب سایت خود ایجاد کنید.

راهنمای ما این عوامل را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد و نکات تاکتیکی را از کارشناسان بهینه‌سازی موتورهای جستجو ارائه می‌کند تا به وب‌سایت شما کمک کند تا بازدیدکنندگان بیشتری از جستجوهای ارگانیک داشته باشد.

فصل 1: انواع عوامل عملکرد موتور جستجو: اینها عوامل درون سایت و خارج از سایت هستند که می توانند بر رتبه بندی جستجوی شما تاثیر بگذارند. ما همچنین به سئوی عمودی و تکنیک‌های سئوی سمی برای اجتناب از آن نگاه خواهیم کرد.

فصل 2: ​​محتوا و بهینه سازی موتورهای جستجو: این عناصر را در ذهن داشته باشید تا محتوای با کیفیتی ایجاد کنید که موتورهای جستجو و مخاطبان شما آن را دوست داشته باشند.

فصل 3. معماری وب سایت و عوامل موفقیت موتور جستجو: بیایید به پشت صحنه برویم و جنبه هایی از وب سایت شما را بررسی کنیم که یافتن و ارائه تجربه کاربری را برای موتورهای جستجو آسان می کند.

فصل چهارم: کد HTML و عوامل موفقیت موتور جستجو: برچسب های HTML و داده های ساختاری به سازماندهی اطلاعات در سایت شما کمک می کنند و به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوای شما را درک کنند.

فصل 5: اعتماد، اعتبار، تخصص و رتبه بندی جستجو: نحوه تعامل کاربران با یک وب سایت و شهرت و اعتبار آن به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا ارزش نمایش آن به کاربران را دارد یا خیر.

فصل 6: لینک سازی و رتبه بندی موتورهای جستجو: چرا بک لینک ها هنوز اهمیت دارند و چه چیزی در مورد محتوای شما به موتورهای جستجو می گویند.

فصل 7: شخصی‌سازی و رتبه‌بندی موتورهای جستجو: اینها ویژگی‌های خاص کاربر مانند مکان و هدف هستند که می‌توانند نتایجی را که کاربران مشاهده می‌کنند تحت تأثیر قرار دهند.

فصل هشتم: سم و مجازات اسپم موتورهای جستجو: مراقب «میانبرهای» سئو باشید. گرفتار شدن با استفاده از این تاکتیک ها می تواند منجر به جریمه دستی یا حتی حذف سایت شما از فهرست جستجو شود.

فصل 9: عمودهای در حال ظهور در جستجو: جستجوی صوتی، محلی، تصویری و ویدیویی راه‌های جدیدی را برای کاربران برای یافتن آنچه به دنبال آن هستند نشان می‌دهد. در حالی که همه آنها فرصت های ظریفی را برای برندها ارائه می دهند، اما هنوز بر اساس اصول سئو هستند.

ابزارهای جستجوگر گوگل

الزامات جستجوی Google: در این راهنما، Google الزامات فنی، سیاست‌های هرزنامه و بهترین شیوه‌های کلیدی را پوشش می‌دهد.

راهنمای مبتدیان سئو: مروری بر اصول اولیه سئو بر اساس بهترین شیوه های گوگل.

دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجو: این سند توضیح می‌دهد که چگونه Google با بررسی تخصص، تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد محتوا و وب‌سایت‌ها، ارزیابی‌کنندگان انسانی را برای ارزیابی کیفیت نتایج جستجو هدایت می‌کند.

مهارت های SEO خود را توسعه دهید

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری سئو، آزمایش است. تجربه عملی یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مهارت‌ها و دانش SEO است.

وب‌سایت‌های خود را بسازید – و آنها را بر روی موضوعات مورد علاقه خود بسازید. تاکتیک ها و تکنیک های مختلف را امتحان کنید. ببینید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند.

سئو به مهارت های زیادی نیاز دارد. در برخی از 13 مهارت ضروری سئو که باید بر آنها مسلط شوید، عمیقاً غواصی کنید.

یکی دیگر از راه‌های بهبود شغل خود، شرکت در یک کنفرانس جستجو است. تیم Search Engine Land میزبان کنفرانس بازاریابی بازاریابی (SMX) است که دارای یک مسیر اختصاصی SEO است که به جنبه های مختلف سئو می رود و برخی از سخنرانان و ارائه های عالی را ارائه می دهد. SMX Advanced در ژوئن و SMX Next در نوامبر برگزار می شود.

جدا از این، چندین گزینه (رایگان و پولی) برای یادگیری سئو وجود دارد.

وب سایت ها، وبلاگ ها و نشریات.

کتاب و کتاب الکترونیکی.

فیلم های.

پادکست ها

وبینارها

کنفرانس ها، رویدادها و جلسات.

دوره.

برنامه های آموزشی و صدور گواهینامه.

گروه ها (به عنوان مثال رسانه های اجتماعی، Slack).

خبرنامه ها

کارشناسان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

جلسه.

مراقب باش. منابع قابل اعتماد زیادی وجود دارد، اما گاهی اوقات شما (یا مشتریانتان) اطلاعات سئو قدیمی یا نادرست را پیدا می کنید.

خط آخر: هیچ حقیقت «جهانی» یا راز بزرگی برای سئو وجود ندارد. حقیقت این است که شما باید روی تمام جنبه‌های سئو کار کنید تا دید، کلیک‌ها، ترافیک، اعتبار، تبدیل‌ها، فروش و درآمد خود را افزایش دهید.