وردپرس چیست؟

در پاسخ به سوال وردپرس چیست؟ باید گفت که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز یا همان متن باز (Open Source) است که ایجاد و مدیریت وب سایت‌ها را آسان می‌کند. می‌توان گفت که این ابزار از محبوب‌ترین و پر طرفدار ترین ابزار های مدیریت محتوا در دنیا محسوب می شود.

وردپرس (WordPress) رایج ترین سیستم مدیریت محتوا (Content Management System | CMS) جهت طراحی و مدیریت یک وب سایت بدون اعمال کد نویسی در دنیا محسوب می شود. علل و دلایل متعددی جهت به دست آوردن چنین جایگاهی برای وردپرس وجود دارد که در این متن به این علل و دلایل اشاره شده است. وردپرس علاوه بر امکان ایجاد آسان و راحت تغییرات و رایگان بودن که از مهم‌ترین امتیازات آن هستند، امتیازات دیگری نیز نسبت به دیگر پلتفرم‌های طراحی وب سایت دارد. با مطالعه متن «وردپرس چیست؟»، به این موضوع می پردازیم که چرا سیستم مدیریت محتوای وردپرس مناسب ترین انتخاب جهت تولید و راه اندازی یک وب سایت محسوب می شود؟

وردپرس چیست؟

هم اکنون چندین میلیون صاحب کسب‌ و کار، وبلاگ نویس و ناشر از وردپرس برای تداوم حضور آنلاین خود در فضای مجازی استفاده می‌کنند. این سیستم مدیریت محتوا با استفاده از برنامه نویسی PHP طراحی شده است که در ظاهر پیچیده به نظر می رسد ولی در واقعیت اصلاً اینطور نیست. و بسیار راحت و قابلیت ایجاد تغییرات تخصصی و دلخواه را داراست که اصطلاحا به آن منعطف می گوئیم.

وردپرس چیست؟

در سیستم مدیریت محتوای متن باز وردپرس مدیر یا ادمین سایت می تواند برای ایجاد و ویرایش وب سایت اقدام کند و نیازی به کد نویسی ندارد. برای این کار مدیر یا ادمین سایت می‌تواند وارد «پیشخوان» (داشبورد) سایت خود شود و صفحات جدید ایجاد کند، در مجله «نوشته» (پُست) قرار دهد، ظاهر بصری وب سایت را به‌نحو دلخواه تغییر دهد و کارهای متعدد دیگری را انجام دهد.

وردپرس چیست؟

مهمترین و اصلی ترین مزیت استفاده از وردپرس چیست؟

مهمترین و اصلی ترین امتیاز استفاده از وردپرس این است که نیازی به هیچ مهارت برنامه نویسی برای ایجاد محتوای آنلاین برای استفاده از آن وجود ندارد. به زبان ساده تر می توان گفت با استفاده از وردپرس سایت همچون موم در دستان شماست و به هر شکلی که نیاز دارید و یا تمایل دارید قابل تغییر می باشد.

وردپرس چیست؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس از یک پایگاه داده (Database) برای ذخیره و سازماندهی داده‌های موجود در وب سایت از جمله محتوای نوشته‌ها و صفحات، اطلاعات حساب کاربری، آدرس وب سایت و سایر موارد استفاده می‌کند و می‌توان گفت همه نیاز های کاربر یا مدیر سایت را برآورده می کند. این خصوصیات همان چیزهایی هستند که وردپرس را به پلتفرمی پر طرفدار، سریع و قدرتمند برای انتشار اطلاعات به صورت آنلاین تبدیل می‌کند.

هر گاه که تصمیم می گیرید یک صفحه جدید برای وب سایت در ویرایشگر محتوای وردپرس ایجاد کنید، این موضوع را متوجه می شوید که تفاوت بسیار کمی میان یک ویرایشگر محتوا در کامپیوتر با ویرایشگر وردپرس وجود دارد. در ویرایشگر محتوای وردپرس می‌توان به راحتی مطالب را نوشت، تصاویر را افزود و با فشردن دکمه «انتشار» (Publish) آن را در فضای مجازی منتشر کرد. زمانی که یک نوشته در بخش «دیداری» ویرایشگر نوشته می‌شود، وردپرس به صورت خودکار کدهای HTML آن را جهت نمایش آنلاین محتوا در بخش «متن» ویرایشگر ایجاد می‌کند.

وردپرس چیست؟

مهم ترین ویژگی وردپرس چیست ؟

مهم‌ترین و اصلی ترین ویژگی در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، رایگان بودن آن است. این برنامه برای راه‌اندازی هیچ هزینه‌ای نیاز ندارد. این CMS با داشتن هزاران قالب (تم | پوسته | Theme) و پلاگین یا همان افزونه (Plugin) که به راحتی در دسترس می باشد، به طور ویژه یکی از مناسب ترین روش ها جهت ایجاد یک وب سایت برای انجام هر پروژه سفارشی و مورد دلخواه می باشد.

وردپرس در صفحه نمایش‌های گوناگون با اندازه‌های مختلف قابل نمایش است و با چند تنظیم ساده به خوبی در تلفن‌های همراه و تبلت‌ها قابل رویت می باشد. در بخش بعدی مقاله «وردپرس چیست و چه کاربردهایی دارد» به این سوال پاسخ داده شده است که سیستم مدیریت محتوا چیست؟

این مطلب در حال تکمیل و بروز رسانی می باشد.

دیدگاه ها غیرفعال است.